O pisarzach

Z przyjemnością przedstawiamy pięciu pisarzy programu rezydencyjnego Stacji Pogody, wybranych ze względu na ich talent, styl oraz zaangażowanie w kreowanie bardziej zrównoważonej przyszłości:

Xiaolu Guo pracuje z Free World, Londyn

GuoXiaoLuJedna z osób na brytyjskiej liście najlepszych pisarzy i pisarek przed czterdziestką według brytyjskiego magazynu Granta. Xiaolu Guo jest przejmująca, wyrazista, zabawna i często niepokojąco dokładna.

Guo jest autorką Małego słownika chińsko-angielskiego dla zakochanych (A Concise Chinese-English Dictionary for Lovers), laureatką nagrody “City of Venice” na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film UFO in Her Eyes oraz nominowana do nagrody Orange Prize for Fiction.

 

Mirko Bonné będzie pracował z międzynarodowym festiwalem literatury w Berlinie

Bonné,Mirko_portrait_c_sabine bonné_schoeffling und co_honorarfrei_KLEINMirko Bonné urodził się w 1965 r. w Tegernsee, a mieszka w Hamburgu. Poza przekładami – między innymi – Sherwooda Andersona, Roberta Creeleya, E. E. Cummingsa, Emily Dickinson, Johna Keatsa, Grace Paley i Williama Butlera Yeatsa opublikował pięć powieści, pięć zbiorów poezji oraz tom relacji z podróży i esejów. Otrzymał za swoją twórczość wiele nagród, w tym francuską Prix Relay du Roman d’Évasion, nagrodę im. Marie Louise Kaschnitz oraz nagrodę im. Rainera Malkowskiego. Jako „pisarz-rezydent” odwiedził Marsylię, Rio de Janeiro i Szanghaj. Jego powieść „Nie mehr Nacht” była w 2013 roku nominowana do nagrody literackiej Deutscher Buchpreis. Jego strona internetowa: www.mirko-bonne.de

 

 

Jaś Kapela będzie pracował z Krytyką Polityczną w Warszawie

Jaś Kapela jest poetą, prozaikiem, felietonistą oraz członkiem zespołu Krytyki Politycznej. Dumny ze swojej lewicowości pisze zabawnie o mrocznych sprawach, przede wszystkim o konflikcie straumatyzowanych jednostek ze społeczeństwem, które zmierza prosto do piekła. Nierzadko jego twórczość literacka bywa rodzajem performansu społecznego. W 2013 roku Kapela brał udział w kampanii Live Green na rzecz ekologicznego stylu życia, prowadzonej przez Green Cross Polska.

Kapela jest m.in autorem książki Stosunek seksualny nie istnieje i Janusz Chrystus. W maju 2015 ukaże się jego trzecia powieść Dobry troll.

 

 

 

 

Oisín McGann będzie pracował z Tallaght Community Arts, Dublin

Oisin McGann-Cable CarOisín McGann jest jednym z najbardziej znanych pisarzy i ilustratorów w Irlandii, tworzącym książki dla odbiorców w każdym wieku. Laureat nagrody Bisto Book of the Year, finalist licznych konkursów literackich, w tym nagrody za najlepszą literaturę dla dzieci Waterstones Childrens’ Book Prize w Wielkiej Brytanii, le Grand Prix de l’Imaginaire we Francji oraz nagrody za najlepszy debiut literacki magazynu Locus w Stanach Zjednoczonych.

Przewodniczący Irlandzkiego Komitetu Książki dla Dzieci.

 

 

 

 

Tony Birch będzie pracował z Wheeler Centre w Melbourne, Australia

Tony Birch_high-res colourTony Birch urodził się w Melbourne w dużej rodzinie aborygeńsko-indyjsko-irladzkiego pochodzenia. Pełne wyzwań dorastanie, inspiruje wiele jego prac. Dwa z opowiadań Bircha Shadowboxing i Father’s Day opowiadają o australijskim systemie szkoły wiktoriańskiej.

Birch jest także autorem książki Blood, która w 2012 roku była na liście finalistów Miles Franklin Award.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *