O projekcie

Stacje Pogody to międzynarodowy projekt, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych.

Zaangażowani w projekt partnerzy z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybiorą pięciu pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość –zmieniającego się klimatu.

Każdy z pisarzy oraz Stacji skieruje swoje działania również do młodzieży, we współpracy  z uczniami i nauczycielami, stworzą scenariusze, metody, które umożliwią przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy, motywacji oraz wyposażanie ich w narzędzia walki na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Na tej stronie uczestnicy projektu będą dzielić się swoja pracą: odkryciami, zachwytami i frustracjami, z którymi będą sie zmagać przez kolejne 18 miesięcy. Pełna wersja strony jest obecnie w przygotowaniu, a jej premierę planujemy na wiosnę kiedy pisarze odbędą wspólną podróż do Australii, gdzie spotkają się po raz pierwszy i będą mieli okazję bezpośrednio zaobserwować i doświadczyć zmian klimatycznych, dotykających ten kontynent.

Literatura daje ludzkości punkt wyjścia do refleksji.  Pisarze stwarzają dla nas inną rzeczywistość, a poprzez lekturę możemy wczuć się w sytuacje innych i empatyzować z nimi oraz wyobrazić sobie , jak moglibyśmy pracować wspólnie dla zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej. Potrzebujemy literatów aby interpretować doniesienia, by przejść ponad interesami politycznymi i nauczyć się ignorować często zbyt wąskie i samobolubne interesy świata finansowego.  Dzięki temu zobaczyć, jak moglibyśmy inaczej żyć, kierując się raczej ekologicznym niż ekonomicznym imperatywem.

Dążymy do stworzenia podstaw dla języka i narracji, które zdolne będą wyrazić przejście od skazanej na porażkę ekonomii opartej o wzrost przemysłowy do społeczeństwa nastawionego na zbalansowany rozwój i szacunek do naszego świata.

Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj partnerów i wybranych przez nich pisarzy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *